Warto rozmawić 21.11.2017

Warto rozmawić

mediacje

Mediacji przyświeca prosta idea:
warto rozmawiać,
bo czasami zwykła rozmowa
może zdziałać cuda.

Od roku szkolnego 2014/2015 nasza szkoła pod kierunkiem Pani Agnieszki Zelent-Lewickiej - pracownikiem UMCS w Lublinie, wprowadziła program mediacji szkolnych,                a w 2016/17 przyłączyliśmy się do Programu Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie pt. „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężanie przemocy i agresji w szkole” realizowanego wspólnie z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji i innym patologicznym zachowaniom młodzieży w szkole, a także promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy. Konsekwencją ma być podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej. Celem  programu jest również uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia.

W ramach programu młodzież wzięła udział w serii spotkań edukacyjnych. W trakcie pogadanek przekazywana jest uczniom wiedza o zagadnieniach prawnych i sprawiedliwości naprawczej. Pogadanki skupią się na zaprezentowaniu mediacji, jako głównej metody radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.

Koordynatorem programu w naszej szkole jest Pani pedagog Jolanta Marczak, do tej pory w projekcie wzięło udział 30 dzieci, a Szkolny Zespół Mediatorów Rówieśniczych tworzą obecnie: Kamila Bogusz,  Szymon Zarzyka, Sebastian Gwiazda - klasa Ia, Ola Kowalczyk, Julia Nakonieczna, Maja Sosnowska, Ola Teperek - klasa Ib, Kamil Chudy, Kamila Grzegorczyk, Gabriela Pszczoła - Ic, Emilia Filipek, Iga Serewa, Iza Wójcik - klasa IIa, Weronika Gnieciak, Julia Michoń - IIb, Łucja Gagoś, Zuzanna Jabłońska, Ada Kamińska, Gabriela Kulik, Łukasz Woźniak  - IIc. Bardzo dziękujemy młodzieży za zaangażowanie w ten projekt.

23 października 2017 r. Lubelski Kurator Oświaty i Prezes Sądu Okręgowego w Lublinie zaprosili do udziału w Konferencji "Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu młodzieży”. Uczestniczyła w niej Pani psycholog Agnieszka Stępniak-Łuczywek. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego. Konferencja była podsumowaniem realizowanego w roku szkolnym 2015/2016 programu „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka. Zwieńczeniem konferencji było ogłoszenie wyników konkursów: literackiego pt. „Czy mogę zostać mediatorem rówieśniczym – moje prawo do mediacji?” oraz plastycznego pt. ”Sprawiedliwość naprawcza w szkole - moje prawo do mediacji rówieśniczej” .

Polecamy zapoznanie się z treścią poradnika „Przychodzi uczeń do prawnika…” udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod adresem http://ms.gov.pl/pl/poradnik-prawny-dla-mlodziezy/materialy-audiowizualne/e-book/.

Agnieszka Stępniak-Łuczywek