r. Imieniny:  A A A
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Śladami przeszłości 01.10.2012

Śladami przeszłości

Ogólnopolski projekt "Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki"

 

Rankiem, dnia 28 maja 2012r. uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie, pod opieką pani Bożeny Tuszyńskiej-Firlej wyjechali do Warszawy na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych. Organizatorem i koordynatorem całego przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Po raz kolejny nasza szkoła wzięła w nim udział. Ogólnopolski projekt „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki” realizowany przez garbowską młodzież był jednym z wielu projektów jakie były prezentowane w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W prezentacji projektów uczestniczyło ponad pięćset osób z całego kraju: uczniów, nauczycieli, ekspertów, dziennikarzy i wolontariuszy. Pojawiła się również minister edukacji narodowej Pani Krystyna Szumilas, która na uroczystym rozpoczęciu podkreślała jak ważną rolę dla polskiej edukacji pełnią projekty młodzieżowe. 
 
Sama prezentacja uczniów z Garbowa odbywała się na zasadzie wizyty eksperta, podczas której uczestnicy projektu podzielili się wiedzą o starym cmentarzu, wskazali cele i pokazali rezultaty pracy w ramach realizowanego przez nich przedsięwzięcia. Owe rezultaty ukazane były również na ogromnym plakacie w kształcie zegara, na którym można było zobaczyć co na przestrzeni lat udało się osiągnąć uczniom naszego gimnazjum, oraz między innymi jak przez ten czas zmieniał się grobowiec rodziny Moskalewskich (tam pochowany został Stanisław Witalis Moskalewski – pierwszy wojewoda lubelski po odzyskaniu przez Polskę niepodległości). Pomysł z zegarem okazał się świetny, ponieważ przyciągał on uwagę zarówno ekspertów jak i innych uczestników OPPM. Prezentacja przebiegała po myśli wszystkich członków ekipy projektu. 
 
 
 
Nasza ekspertka, pani Jagoda Pietryszyn wypowiedziała się pozytywnie o pracy naszych uczniów, wyraziła też podziw i uznanie dla zgodnego i dającego wymierne efekty współdziałania naszej społeczności lokalnej. A jedna z organizatorek OPPM stwierdziła m.in. : „…Widać efekty i wielki wkład w to co robicie. Jest to niezwykle ciekawe” . Po zaprezentowaniu swoich prac wszyscy w dobrych nastrojach udali się na uroczyste zakończenie do Sali Wielkiej Balowej, gdzie zostały wręczone dyplomy i nagrody. 
 
Miejmy nadzieję, że za rok garbowskie gimnazjum również będzie miało swoich reprezentantów na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. „Niech kamienie nie milczą” nie jest projektem na konkretny okres czasu. Dopóki w uczniach będzie potrzeba troski o Stary Cmentarz w Garbowie, kamienie faktycznie nie „zamilkną”. Wszystkich, nie tylko uczniów, gorąco zapraszamy do włączenia się w to przedsięwzięcie. Jednocześnie wszystkim tym, którzy do tej pory byli razem z nami i wspierali nasze działania, czy to poprzez udział w kweście, pomoc przy porządkowaniu cmentarza, dobre słowo - bardzo dziękujemy. Tegoroczną prezentację przygotowali i zaprezentowali podczas OPPM w Warszawie uczniowie: Kamil Kanadys, Weronika Skorupska, Bartłomiej Skowronek, Wojciech Filipek, Kamila Remijasz, Ola Paruch, Anna Marek. 
Bartłomiej Skowronek 
uczeń klasy IIIa Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie
 
Załączniki: 
 
« Powrót

Wszystkie informacje, które chcecie Państwo zamieścić na stronie prosimy przesyłać na adres: stronaszkoly@garbow.pl
Administrator strony: Agnieszka Opolska

© Zespół Szkół w Garbowie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO