Projekt MegaMisja 08.10.2016

Projekt MegaMisja

edukacja cyfrowa w naszej świetlicy

Projekt MegaMisja, czyli edukacja cyfrowa w naszej świetlicy

Już dwa miliony najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po Internecie. Gry on-line dla dzieci, strony z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny. Dlatego warto zachęcać dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu oraz przygotować je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. Można to robić poprzez zabawy edukacyjne, w grupie i w szkolnej świetlicy, gdzie najmłodsi spędzają dużo czasu.

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który pomaga dzieciom odkryć dobre                i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.[1]

Dzięki kreatywności naszych uczniów, którzy z pomocą wychowawców świetlicy nagrali film zapraszający MegaMisję, znaleźliśmy się wśród szkół realizujących projekt Fundacji Orange. Podczas zajęć w świetlicy dzieci wykonują różnorodne zadania oraz podejmują wyzwania. Dzięki temu nie tylko zdobywają wiedzę i rozwijają umiejętności, ale również zdobywają punkty, które zamieniane są na nagrody.

Uczniowie zrealizowali już następujące tematy:

- Bałagan w Encyklopedii Internetowej- podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, że blisko nas istnieją różne źródła informacji, z których warto samodzielnie lub z pomocą rodziców korzystać.

- Dzielni poszukiwacze informacji- dzieci miały okazję wybrać się w daleką podróż na dwie egzotyczne wyspy Islandię i Sycylię. Poprzez zadania związane ze zbieraniem danych dotyczących organizacji tej ekscytującej wyprawy zapoznały się z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji.

- Złapiemy Psotnika- prawda czy fałsz- dzieci co dzień zdobywają wiele informacji o świecie. Nie wszystkie źródła, z których czerpią, są wiarygodne. Podczas zajęć dowiedziały się, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdą.

Zrealizowaliśmy też pierwsze wyzwanie, którym było napisanie bajki o Psotniku i jego przygodach. Nagrodą za najlepszą bajkę jest wizyta w szkole znanego pisarza książek dla dzieci p. Grzegorza Kasdepke.

Dzieci bardzo angażują się w zajęcia, z chęcią realizują kolejne zadania i poznają nowe przygody Julki, Kuby i Psotnika.

Anna Czernel- wychowawca świetlicy

[1] https://megamisja.pl/