r. Imieniny:  A A A
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Projekt edukacyjny "Żyj zdrowo i bezpiecznie !" 27.11.2016

Projekt edukacyjny "Żyj zdrowo i bezpiecznie !"

Szkolne Koło PCK

Od 3- 25 listopada 2016 r. w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Projekt ten opracowany został przez opiekunów SK PCK działającego w szkole podstawowej, w związku z udziałem szkoły w projekcie „Wolontariat PCK- Aktywacja”.  Podjęte działania objęły swym zasięgiem zarówno środowisko szkolne, jak i pośrednio środowisko lokalne. W projekt zaangażowani byli uczniowie i wychowawcy klas IV- VI oraz nauczyciele przyrody, języka polskiego, informatyki, techniki oraz sztuki. Głównym celem projektu było promowanie wśród uczniów zdrowego i bezpiecznego stylu życia, promowanie działalności PCK oraz zachęcenie dzieci do działalności wolontariackiej. Podjęta inicjatywa objęła dwa ważne aspekty związane z higieną i bezpieczeństwem. Klasy IV zajęły się problemem higieny rąk- „Różne sposoby na wredne choroby” natomiast klasy V ważnością noszenia elementów odblaskowych- „Bezpieczeństwo ważna rzecz, Ty przykładem własnym świeć”.

W ramach projektu odbyły się:

- zajęcia na temat higieny (uczniowie klas IV) oraz bezpieczeństwa na drodze (uczniowie klas V)

- akcje promocyjne „Czyste ręce” (kl. IV) oraz „Noś odblaski” (kl. V)- uczniowie tworzyli hasła oraz plakaty dotyczące omawianej tematyki

- zajęcia, podczas których uczniowie pisali listy do „Brudaska” oraz nieodpowiedzialnego kierowcy i nieostrożnego pieszego

- warsztaty dotyczące higieny rąk. Uczniowie klas IV podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z dziećmi z Klubu Przedszkolaka, grupy 5-latków, 6- latków oraz uczniami klasy I.

- warsztaty dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie klas V podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z uczniami klas II.

- akcje oplakatowania szkolnych korytarzy oraz sanitariatów hasłami oraz plakatami przygotowanymi przez uczniów podczas realizacji projektu.

Podsumowaniem realizowanej inicjatywy był happening, podczas którego uczniowie klas IV- VI zostali zapoznani z założeniami projektu, poznali misję oraz założenia PCK, obejrzeli filmy dotyczące higieny rąk i bezpieczeństwa na drodze oraz podzielili się efektami swojej pracy. Prezentowali przygotowane hasła oraz plakaty, odczytali napisane listy- do „Brudaska”, nieodpowiedzialnego kierowcy i nieostrożnego pieszego. Podsumowana została również akcja „Odblaskowa klasa”.  Najwięcej elementów odblaskowych zaprezentowała klasa VA.

                Dziękujemy wszystkim uczniom oraz nauczycielom za zaangażowanie.

Opiekunowie SK PCK

Anna Czernel oraz Anna Zając

 

 
Wybrane listy
 
 
Drogi Brudasku!
Na początku mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam i chcę Ci powiedzieć, że mycie rąk jest ważne dla Twojego zdrowia.
Pewnie zapytasz: dlaczego? Dzięki myciu, złe bakterie i wirusy nie przedostają się do Twojego organizmu. Na pewno zastanawiasz się, kiedy należy myć ręce? Po wyjściu z toalety, po zabawie z psem lub innymi zwierzętami, po dotykaniu nieznanych roślin, ponieważ niektóre są trujące i możesz sobie zatrzeć oko lub gorzej zatruć się i trafić do szpitala. Należy myć ręce po przyjściu z dworu i koniecznie przed jedzeniem. Zdradzę Ci jeszcze fajny sposób, myjąc ręce możesz zanucić „kulturalnych ludzi, mycie rąk nie trudzi”.
Mam nadzieję, że mój list przekonał Cię do dbania o higienę.
 
Pozdrawiam serdecznie
Patrycja, kl. IVb
 
 
 
Witaj Brudasku!
 
Na wstępie serdecznie Cię pozdrawiam. Co u Ciebie?
U mnie w szkole prowadzona jest akcja: „Częste mycie wydłuża życie”. Nauczyciele uczą nas profilaktycznego mycia rąk, np. przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, czy wreszcie po powrocie do domu. Czy wiesz, że na naszych dłoniach znajdują się miliony bakterii, które źle działają na nasz organizm. Myjąc ręce, unikniesz ciężkich chorób. Drogi Brudasku abyś był zdrowy zacznij myć ręce, jedz świeże owoce i warzywa. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze.
Pozdrawiam
Franek, kl. IVb
 
 
Drogi Brudasku!
 
Na początku tego listu chciałem Cię serdecznie pozdrowić i zapytać jak się czujesz?
Ostatnio widziałem Cię w szkole. Trudno mi o tym pisać, ale swoim wyglądem nie przypominałeś przykładnego ucznia, który dba o higienę osobistą. Miałeś brudne ręce, umazaną buzię i ubranie całe w plamach. Jesteś świetnym kolegą i dobrym człowiekiem, ale czy wiesz ile problemów może przysporzyć bycie Brudaskiem? Brud przyciąga zarazki, które są przyczyną wielu chorób. Jeśli nie myjesz regularnie zębów możesz się nabawić próchnicy, gdy jesz owoce a masz brudne ręce, bądź pewien, że ból brzucha Cię nie ominie!
                Piszę to wszystko, bo chcę dla Ciebie jak najlepiej. Mam nadzieję, że weźmiesz moje rady do serca.
Pozdrawiam serdecznie
Bartosz, kl. IVa
 
 
List do nieodpowiedzialnego kierowcy
 
Drogi Kierowco!
 
                Na wstępie chcemy pozdrowić wszystkich nieostrożnych kierowców. My piesi korzystający z chodników i poboczy jezdni- apelujemy do Was. Kierowcy bądźcie bardziej ostrożni na drodze!
Drogi kierowco uważaj na nas pieszych, na zwierzęta i dzieci bawiące się przy drogach. W czasie jazdy skupiaj się na drodze a nie na rozpraszających rzeczach, które dzieją się dokoła.
Przechodząc przez ulicę my piesi musimy uważać na kierowców, lecz czasem jest już za późno, aby cokolwiek zrobić. W czasie wypadku pieszy ma niewielkie szanse na przeżycie. Pamiętaj, aby nigdy nie używać telefonu w czasie prowadzenia pojazdu. Gdy jesteś nieostrożny w czasie jazdy możesz spowodować wypadek. Zanim wsiądziesz do swojego pojazdu sprawdź, czy jego stan nadaje się do jazdy. Nigdy nie przekraczaj prędkości. Musisz jeszcze pamiętać żeby zachowywać odpowiednią odległość od innych pojazdów. Zanim wsiądziesz za kierownicę po alkoholu zastanów się dwa razy.
                W ciągu ostatnich siedemnastu lat w Polsce zdarzyło się prawie milion wypadków drogowych, w których zginęło ponad 110 000 osób, a ponad milion zostało rannych. Codziennie ginie 15 osób, a 160 zostaje rannych. Większość wypadków spowodowana jest przez nieodpowiedzialnych kierowców. Kierowco, zastanów się, czy nadal będziesz jeździł nieostrożnie? Mamy nadzieję, że nie, bo przez Ciebie ktoś może zginąć!
Klasa Va
 
 
List do nieostrożnego pieszego
 
Witam Was drodzy piesi!
 
Na pewno każdy z Was jest świadomy tego, jak ważne jest bezpieczne zachowanie na drogach. Szczególną uwagę należy zwrócić, gdy poruszamy się nieoświetlonymi poboczami. W takiej sytuacji zagraża nam niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Aby temu zapobiec musimy pamiętać o odblaskach. To tak niewiele, a może uchronić nas przed zagrożeniem. Pamiętaj, aby przechodzić przez ulicę w oznaczonym miejscu. Nie wolno przechodzić na czerwonym świetle oraz przebiegać przed jadącym samochodem. Kochani piesi nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Szanujmy swoje zdrowie i życie!
 
Pozdrawiam
« Powrót

Wszystkie informacje, które chcecie Państwo zamieścić na stronie prosimy przesyłać na adres: stronaszkoly@garbow.pl
Administrator strony: Agnieszka Opolska

© Zespół Szkół w Garbowie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO