r. Imieniny:  A A A
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Opowiem Ci o wolnej Polsce 01.10.2012

Opowiem Ci o wolnej Polsce

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie od 2008 r. uczestniczą w programie edukacyjnym "Opowiem Ci o wolnej Polsce" przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski, rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania historią lokalnej społeczności i własnego regionu. Ważnym elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. Metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. Projekt realizowany przez uczniów naszego gimnazjum w roku szkolnym 2011/2012 zatytułowany „Garbów - przystankiem i domem dla wysiedlonych” dotyczył historii osób wysiedlonych w okresie II wojny światowej i postawy mieszkańców Garbowa wobec tych którzy byli zmuszeni zamieszkać wśród nich. Prace nad projektem trwały od początku roku szkolnego. Uczniowie zebrali i opracowali 8 relacji. Na podstawie trzech z nich powstał film pt. „Trudy wysiedlenia”. W dniu 67 rocznicy zakończenia II wojny światowej odbył się uroczysty apel, podczas którego uczestnicy projektu przypomnieli swoim kolegom i koleżankom tragiczne dni wojny i trudny czas po jej zakończeniu. Podsumowaniem projektu była trzydniowa konferencja w Warszawie(20-22maja 2012r.), w której udział wzięło 7 uczniów wraz z opiekunem. 
 
Opiekun projektu Bożena Tuszyńska- Firlej 
nauczyciel historii w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie 
 
„GARBÓW PRZYSTANKIEM I DOMEM DLA WYSIEDLONYCH” 
„… Jednak ich życie – tułaczy bez własnego miejsca na ziemi – nie było usłane różami. 
Wielu z nich już nigdy nie zobaczyło rodzinnych stron, bo śmierć ich zabrała na wygnaniu…” 
W tym roku poznawaliśmy losy osób, które w czasie II wojny trafiły tu, do Garbowa jako 
wysiedleńcy z ziem wcielonych do Rzeszy. Mieszkańcy ich pamiętają, często długo po 
wojnie utrzymywali z nimi kontakt. 
 
Okrutne czasy wojny wzbudzały w ludziach wiele negatywnych emocji, zmuszały do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wywoływały łzy, a ręce składały do modlitwy. Ale życie toczyło się dalej. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o sposobie traktowania przesiedlonych rodzin przez miejscową ludność, o ich codzienności, która wbrew pozorom nie opierała się jedynie na strachu czy ciężkiej pracy. 
 
Historia pierwsza 
Zagmatwane losy ludzi czasu wojny, jak np. historia rodziny Henszke z Pomorza, mogłyby posłużyć na wiele filmowych opowieści. Za odmowę podpisania volkslisty ojca rodziny wysiedlono do GG. Tu był granatowym policjantem. Wkrótce z tych samych 
powodów dołączyli do niego żona i synowie. Spotkała ich tragedia: jeden z synów zaangażował się w pracę konspiracyjną, brał udział w akcjach partyzanckich AK. Z jednej z nich już nie wrócił. 
 
Historia druga 
Dotyczy przyjaźni dwóch 16-letnich dziewcząt – wysiedlonej i miejscowej. Na podstawie relacji pani Zofii Tkaczyk mieszkanki Garbowa oraz pani Stanisławy Dubielak wysiedlonej ze wsi Kamień koło Płocka, nakręciliśmy film pt. „Trudy wysiedlenia” opowiadający historię wspaniałej przyjaźni, która trwa do dzisiaj. „…Bardzo serdeczni ludzie byli w Garbowie…” opowiada pani Stanisława Dubielak. 
 
Historia trzecia 
Kolejna historia to losy rodziny Helwików z Poznania - zbłąkana kula wystrzelona w nocy przez Niemców śmiertelnie raniła we śnie jedną z trzech córek pani Helwik. 
 
Historia czwarta 
Historia młodej kobiety, młodej matki dwóch małych chłopców, której mąż zginął na Majdanku. W opinii wielu ludzi to prawdziwa bohaterka: ukrywała Żydów, pomagała wysiedlonym i dawała schronienie partyzantom. 
 
Czy czytelnicy Głosu Garbowa znają tę osobę? My dokładnie poznaliśmy jej losy. 

Tą cichą bohaterką jest pani Genowefa Filipek Mirosław. Garbów, 4 maja 2012r. 
 
I tu chcemy w imieniu nas wszystkich - uczestników projektu złożyć NASZYM DROGIM ŚWIADKOM wyrazy wdzięczności i podziękowania za to, że są i chcieli opowiedzieć nam swoją historię Bo przecież historia to nie tylko nudne opowiadania spisane na kartach grubych książek. To także cenne wspomnienia ludzi, którzy odchodzą zbyt szybko… 
Uczestniczenie w projekcie do dla nas wspaniałe doświadczenie. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. Dodatkowo uchroniliśmy od zapomnienia skrawek dziejów naszej gminy. 
 
Weronika Skorupska uczennica klasy IIId Adrianna Latoch uczennica klasy IIIa 
PG im. Jana Pawła II w Garbowie 
 
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA „OPOWIEM CI O WOLNEJ POLSCE” 
20 maja 2012r. uczniowie w składzie: Weronika Skorupska, Kamila Remijasz, Aleksandra Paruch, Adrianna Latoch, Kamil Kanadys, Anna Marek i Wojciech Filipek wraz z opiekunem- panią Bożeną Tuszyńską- Firlej wyruszyli do Warszawy na trzydniową konferencję, podsumowującą piątą edycję projektu "Opowiem Ci o wolnej Polsce". Celem konferencji jest prezentacja tego, co udało się zrobić w ramach realizowanych projektów. W tym roku postanowiliśmy zająć się losami wysiedlonych, którzy w czasie II Wojny Światowej mieszkali w Garbowie. Nasz projekt zatytułowaliśmy „Garbów- przystankiem i domem dla wysiedlonych”. Prace trwały już od początku roku, niejednokrotnie całe dnie, a nawet do późnych godzin nocnych spędzaliśmy czas w szkole, lub w plenerze. Do stolicy wyjeżdżaliśmy z przekonaniem, że wszystko co zaplanowaliśmy udało nam się zrealizować. Tuż po przyjeździe do Warszawy udaliśmy się do hotelu. Tam zostawiliśmy bagaże i po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach integracyjnych. Tam mieliśmy okazję min. podzielić się wrażeniami z pracy nad projektem z innymi uczestnikami konferencji, (26 zespołów z całej Polski). Następnie udaliśmy się na kolację, po której postanowiliśmy zrobić sobie nocną wycieczkę po Warszawie. Kolejnego dnia, po śniadaniu, ponownie przejechaliśmy do „Przystanku Historia”, gdzie odbyły się tragi projektów. Każda grupa miała za zadanie utworzyć stoisko, na którym należało zaprezentować swój projekt. Potem nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji, po którym do stoisk udali się eksperci. Naszym ekspertem była dr Joanna Wawrzyniak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po obejrzeniu filmu, pani Joanna długo zadawała pytania, na które my staraliśmy się możliwe wyczerpująco odpowiedzieć. Wydaje nam się, że zrobiliśmy doskonałe wrażenie. Gdyby nie ograniczony czas, pewnie jeszcze długo trwałaby nasza rozmowa. Istotne jest to, że podczas panelu ekspertów dr Joanna Wawrzyniak odniosła się w swoim wystąpieniu do naszej z nią rozmowy mówiąc także o dodatkowym, 
 
cennym aspekcie programu na który zwróciliśmy uwagę – „…wspólna praca w projektach "Opowiem ci o wolnej Polsce" zbliża do siebie uczniów, którzy uczą się pracować w grupie i szukać kompromisów, ale integruje także młodych z pokoleniem świadków historii – dziadków, wujków, starszych sąsiadów.” 
 
 
Jako, że ekspert gościł u nas na samym początku targów, później mogliśmy odwiedzać inne stoiska, rozmawiać o projektach z pozostałymi uczestnikami, a także opowiadać wszystkim chętnym i zainteresowanym o naszej pracy nad projektem. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, także wśród innych ekspertów 
 
 
Pamiątkowe zdjęcie z naszymi ekspertami z lat poprzednich- (od lewej) dr Paweł Ukielski - zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Łukasz Kamiński - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, 
 
Po targach nastąpił krótki panel ekspertów, a po nim obiad. Dzień jednak nie kończył się. Kiedy już posprzątaliśmy stoiska, odwieziono nas z powrotem do hotelu. Po odpoczynku, czekała nas jeszcze wieczorna wycieczka tematyczna po Warszawie. Odwiedziliśmy m.in. Stare Miasto i Powązki. Trzeci dzień to podsumowanie programu i projekcje filmów. Tym razem wszystko odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy konferencji obejrzeli filmy przygotowane w ramach projektu i wzięli udział w dyskusji na temat pokazu. 
 
 
Gościem specjalnym prezentacji był Tadeusz Rolke. Można mówić o nie lada sukcesie, ponieważ nasz film jako jedyny został pokazany w całości, a w czasie po projekcyjnej rozmowy zawodowi filmowcy niejednokrotnie wskazywali nasz film jako najlepszy. Podczas uroczystego zakończenia nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników. Po oficjalnym zakończeniu zwiedziliśmy Muzeum. Konferencja niestety dobiegła końca, ale wspomnienia pozostaną na długo. Wyjazd był jak najbardziej udany. Zamierzamy kontynuować prace nad projektem w przyszłym roku (pomimo, że niektórzy z nas będą już uczniami innych szkół). Zachęcam zarówno obecnych, jak i przyszłych uczniów naszego Gimnazjum do brania udziału w projektach historycznych realizowanych w naszej szkole. Są one okazją do poznania historii naszej najbliższej okolicy, a najaktywniejsi mogą wziąć udział w takiej właśnie konferencji. Uczestnictwo w niej jest okazją, do poznania wielu ciekawych, niezwykle zakręconych osób, nawiązania przyjaźni i wymiany doświadczeń. 
 
Kamil Kanadys – uczeń klasy IIIe PG im. Jana Pawła II w Garbowie 
 
Załączniki: 
 
 
« Powrót

Wszystkie informacje, które chcecie Państwo zamieścić na stronie prosimy przesyłać na adres: stronaszkoly@garbow.pl
Administrator strony: Agnieszka Opolska

© Zespół Szkół w Garbowie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO