Opowiem Ci o wolnej Polsce 2014 21.10.2014

Opowiem Ci o wolnej Polsce 2014

Konferencja „Opowiem Ci o wolnej Polsce” w Warszawie 1- 3 czerwca 2014

Rok 2014 to kolejny,  już siódmy rok, udziału uczniów PG im. Jana Pawła II w Garbowie w ogólnopolskim programie „Opowiem ci o wolnej Polsce” przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej.  W programie tym kolejne roczniki gimnazjalistów wykuwają swoje pasje, rozwijają zainteresowania,  pogłębiają wiedzę i zdobywają szlify badacza historii najnowszej.

Młodzi historycy z garbowskiego gimnazjum tym razem zrealizowali 2 projekty. Podsumowanie projektów odbyło się na Ogólnopolskiej Konferencji w dniach 1-3 czerwca 2014r. w Warszawie, na którą przyjechały aż 32 zespoły z Polski i z zagranicy. Nasi uczniowie w składzie: Julia Czarnecka, Dominika Janisz, Julia Staniak, Filip Zarzeka, Natalia Chabros, Karol Gnieciak, Kamila Remijasz, Karolina Woch   uczestniczyli w niej pod opieką Bożeny Tuszyńskiej-Firlej, nauczycielki historii.

W pierwszym dniu konferencji odbywały się warsztaty w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji - osobno dla uczniów i nauczycieli. Była też okazja, aby zawrzeć nowe znajomości oraz wymienić doświadczenia.

Drugiego dnia, w budynku Instytutu Pamięci Narodowej, podczas Targów Projektów zespoły prezentowały swoje projekty, a eksperci je oceniali.

Ekspertem naszego pierwszego projektu pt. „Samotna sosna – niemy świadek historii”  była p. Łucja Koch - kierowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Nasz projekt który jest relacją o tragicznych zdarzeniach z 1944r., jakie rozegrały się w Lasku Boguckim bardzo ją zainteresował. Samotna sosna rosnąca w Lasku Boguckim przy jednej z gminnych dróg to niemy świadek tragicznej historii, jaka wydarzyła się w czasie II wojny światowej. W owym czasie w tym miejscu rósł niewielki las. Miejsce to posłużyło Niemcom do ukrycia zbrodni. Hitlerowcy przywieźli tu i zamordowali więźniów, ofiary przesłuchań, jakie odbywały się na Zamku Lubelskim, który w czasach II wojny (ale także i po jej zakończeniu) był miejscem kaźni Polaków walczących o wolną Polskę. Po wojnie dokonano ekshumacji ciał ofiar zbrodni niemieckiej i pochowano je na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Uczniowie opowiedzieli o swojej pracy nad jego realizacją:

O tej historii opowiedzieli nam świadkowie tamtych wydarzeń: pan Stanisław Gnieciak, pan Józef Chabros, pani Marianna Mirosław. Ich relacje zostały przez nas nagrane i sporządzona została transkrypcja tych wywiadów. Podczas wizyty na Zamku Lubelskim byliśmy w baszcie, gdzie w czasie okupacji w tragicznych warunkach przetrzymywano więźniów. Obejrzeliśmy też znajdującą się tam wystawę tematyczną. Byliśmy na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na mogile pomordowanych na Zamku Lubelskim.

Dla większości mieszkańców naszej gminy jest to historia nieznana, a tym bardziej miejsce. My, młodzi ludzie, chcemy zadbać o to, aby samotna sosna nadal trwała na posterunku, przypominając ten tragiczny czas, ku przestrodze następnych pokoleń.

Karolina Woch

Relacji o  realizacji drugiego projektu Służyłem na monitorze Pińsk   z wielką uwagą wysłuchała pani Agnieszka Rybak, nasz drugi ekspert,  redaktor Uważam Rze . Pani Agnieszka Rybak bardzo interesuje się historią Flotylli Pińskiej, więc była okazja, aby wymienić się informacjami.

Projekt Służyłem na monitorze Pińsk jest to historia młodego człowieka, który staje w obliczu wielkiej katastrofy wojennej w 1939 r. a opiera się na relacji świadka, 98-letniego pana Józefa Chyża, który służył we Flotylli Pińskiej od XI 1938 r. Naszego świadka odwiedzaliśmy 3-krotnie. Przeprowadziliśmy z nim bardzo ciekawy  wywiad, który zarejestrowaliśmy kamerą video i nagraliśmy na dyktafon a jego zapis drukowany był w  kwietniowym numerze Głosu Garbowa. W oparciu o tę relację zrealizowaliśmy też film.

Nasze stoisko swoim wystrojem zachęcało do odwiedzenia wielu uczestników targów projektów. Także nasze oryginalne marynarskie stroje, za które dziękujemy  pani Bożenie Majewskiej i panu Krzysztofowi Sulejowi,  wzbudzały ciekawość i zainteresowanie. Podczas targów projektów udzielaliśmy wywiadów m.in. do IPN T

Wieczorem uczestnicy konferencji udali się do kina ,,Femina’’ , w którym odbył się pokaz filmu ,,Powstanie Warszawskie’’. Przed projekcją odbyło się krótkie spotkanie z producentem filmu.

Trzeciego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego, odbyła się prezentacja filmów zrobionych przez uczniów. Wśród nich znalazł się także nasz film pt. „Służyłem na monitorze Pińsk”.  Dobre rady na przyszłość dla młodych twórców filmowych dał reżyser Marek Brodzki, który ocenił każdy z filmów. Również tego dnia odbyła się konferencja uczniów, w której przedstawiciele zespołów projektowych opowiadali o swojej pracy, doświadczeniach, trudnościach i sukcesach  przy realizacji projektów. Na zakończenie konferencji każdy z uczestników otrzymał nagrody.

Po oficjalnym zakończeniu wszyscy chętni udali się z przewodnikami na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wtedy też został wyświetlony przejmujący film pt. „Miasto ruin”.

uczestnicy projektu wraz z opiekunem

To jest adres strony gdzie jest film i wywiady z nami