r. Imieniny:  A A A
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Niech kamienie nie milczą - Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki 01.10.2012

Niech kamienie nie milczą - Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki

Ocalić od zapomnienia Stary Garbowski Cmentarz.

 

Tytuł projektu: 

Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki 

„Niech kamienie nie milczą” – 

ocalić od zapomnienia Stary Garbowski Cmentarz. 

Główny cel projektu: ocalić od zapomnienia Stary Garbowski Cmentarz 

Kto był zaangażowany w realizację projektu? 

Chętni uczniowie i nauczyciele PG oraz absolwenci naszego gimnazjum. W kweście na rzecz Starego Cmentarza organizowanej w porozumieniu z parafią wzięło udział 40 uczniów gimnazjum 11 absolwentów oraz rodzice i nauczyciele. 

Przebieg projektu (jakie działania miały miejsce?) 

Tegoroczny projekt jest kontynuacją realizowanego i trwającego nieprzerwanie od 2003 roku projektu. W ramach tegorocznych działań zbieramy informacje dotyczące starego cmentarza, gromadzimy dokumentację: 

prowadzimy działania, mające na celu przypomnienie innym o znaczeniu i roli tego miejsca; 

. w dniach 30, 31, października i 1 i 2 listopada 2011 r. przeprowadziliśmy VI już kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu 

. porządkujemy teren cmentarza- w tym roku szkolnym oprócz uporządkowania go na Dzień Zaduszny, planujemy uporządkować go także na czas wakacyjny, bo wiemy, że przyjeżdża tu wiele osób, aby zwiedzać ten obiekt. 

· zaprezentowaliśmy nasze działania na forum, szkoły i lokalnej społeczności w formie wystawy zdjęć i gazetki dokumentujących nasze działania, 

Dzięki udziałowi w projekcie mamy świadomość, że zabytki opowiadają: 

  • O naszych przodkach 
  • O nas samych 
  • O naszej miejscowości 
  • O małej ojczyźnie
  • O Polsce, a jedną z najważniejszych powinności młodego pokolenia jest zachowanie i przekazanie pamięci o tych którzy odeszli. 

 

My młodzież Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Garbowie realizuje to zadanie m. in. przez dbanie o Stary Cmentarz w Garbowie- miejsce pochówku naszych przodków, wielu osób zasłużonych dla regionu. Ta praca zawsze przynosi nam wiele satysfakcji i daje poczucie spełnionego obowiązku wobec tych, którzy tworzyli historię Garbowa, byli bliscy naszym rodzinom. Pamięć zmarłych uczciliśmy zapaleniem zniczy i uczestnictwem we mszy świętej, która została odprawiona na Starym Cmentarzu 2 listopada 2011r. Taka nasza postawa wobec przeszłości gwarantuje, że pamięć o tych szczególnych miejscach, będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

« Powrót

Wszystkie informacje, które chcecie Państwo zamieścić na stronie prosimy przesyłać na adres: stronaszkoly@garbow.pl
Administrator strony: Agnieszka Opolska

© Zespół Szkół w Garbowie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO