Na długiej przerwie... - podsumowanie 19.12.2016

Na długiej przerwie... - podsumowanie

projekt matematyczny

W okresie od września do grudnia w Zespole Szkół w Garbowie realizowany był projekt "Na długiej przerwie..." w ramach programu grantowego m Potęga finansowanego przez Fundację mBanku. W tym okresie młodzież mogła uczestniczyć w konkursach matematycznych i logicznych realizowanych podczas długich przerw, grać w gry logiczne i rozwijać swoje umiejętności logicznego i matematycznego myślenia. Powstało mnóstwo prezentacji na temat historii matematyki oraz różnych ciekawostek z nią związanych. Młodzież z naszego gimnazjum pracował nad projektami edukacyjnymi samodzielnie zgłębiając tajniki wiedzy matematycznej. Dnia 14 grudnia odbyło się Szkolne Święto Matematyki podczas, którego młodzież zaprezentowała wyniki swoich badań. Efekty pracy młodzieży naszej szkoły były zaskakujące. Młodzież poszukując związków geometrii z architekturą naszego regionu wykonała wspaniałą makietę Garbowa wraz z licznymi budynkami, dając możliwość publiczności obliczenia realnych ich wymiarów. Powstała gra matematyczna poświęcona matematycznym zagadnieniom związanym z Garbowem. Młodzież odkryła style architektoniczne w naszym regionie oraz ich podstawy geometryczne. Uczniowie klas drugich zmierzyli się również z matematyką na talerzu i pomimo początkowych pytań "jak to matematyka w kuchni..." okazało się, że znaleźli tam więcej matematyki niż początkowo podejrzewali. Młodzież przeliczyła kalorie, wagi, ceny, zawartość składników odżywczych w produktach, spalanie kalorii, współczynnik BMI itp. Uczniowie odebrali bardzo ciekawe scenki według samodzielnie przygotowanych scenariuszy a nawet upiekli ciasta i tort matematyczny. Klasy pierwsze odnalazły matematykę wokół siebie. Uczniowie byli w banku, u lekarza, w stolarni, w sklepie i wszędzie znaleźli powiązanie z matematyką. Powstała matematyczna piosnka, hasła promujące matematykę, liczne plakaty i prezentacje. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Z powodu bardzo wysokiego poziomu przygotowania uczniów nie dało się wybrać jednego zwycięzcy, dlatego zostały przyznane 3 pierwsze miejsca  ex aequo. Liczne wyróżnienia oraz podziękowania. Podczas naszego święta młodzież obejrzała przedstawienie przygotowane przez uczniów klas drugich "Nie taka matma straszna..." oraz rozwiązała kilka zadań i łamigłówek. Pomimo zakończenia projektu będziemy kontynuowali szybkie konkursy matematyczne, spotkania z grami logicznymi i mamy nadzieję, że nasza młodzież będzie aktywnie w nich uczestniczyła.

Koordynator projektu A. Opolska