Globalna edukacja 2017 14.02.2018

Globalna edukacja 2017

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ
            TEG to międzynarodowa akcja edukacyjna. Jej celem jest pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.
            W dniach 16-24 listopada 2017 roku szkoła uczestniczyła w 19 edycji europejskiego TEG pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas”. Uczniowie dowiedzieli się, że wybór tematu (hasła) TEG wynika bezpośrednio z aktualnej sytuacji na świecie.
            W naszej szkole TEG obfitował w bogaty kalendarz i wiele atrakcji dla każdego, zaś rozpoczął się przedstawieniem „Cztery są żywioły, moc ogromną mają” w wykonaniu uczniów kl. IIIb SP. Realizacji tego przedsięwzięcia towarzyszyły ciekawe lekcje, filmy edukacyjne, przedstawienia, konkursy dotyczące sytuacji Globalnego Południa.
Na twarzach uczniów widać było niedowierzanie jak trudne życie mają ich rówieśnicy, że ciężka praca to ich codzienność, a nauka i szkoła to marzenie. Zdziwieniem był fakt złego traktowania dziewczynek w innych kulturach. Inne poważne problemy, o których wspólnie dyskutowaliśmy to globalne ocieplenie klimatu, niedożywienie i głód, zbilansowana dieta, brak wody pitnej, a także  ginące gatunki zwierząt. Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy współodpowiedzialni za świat i możemy pomóc, a wszystko jest w naszych rękach. Trzeba chcieć dostrzec i znaleźć drogę do wspólnego działania. Tylko dzięki współpracy wszystkich państw oraz każdego z nas można tę smutną rzeczywistość zmieniać.
            Ważnym działaniem TEG był przegląd filmowy pod tytułem „SOS dla świata”. Uczniowie większości klas obejrzeli przynajmniej po jednym z filmów nawiązujących do problemów globalnych:
„Kropla w morzu potrzeb”
„Skutki globalnego ocieplenia- Malediwy”
„Nielegalny handel zwierzętami”
„Historia rzeczy”
„Warunki pracy w chińskich fabrykach”
„Gdy w Indiach rodzi się dziewczynka”
„Dlaczego Afryka jest biedna?”
Finałowym elementem przeglądu filmowego był panel dyskusyjny, w którym wzięły udział klasy gimnazjalne i VII SP. Uczniowie mogli dowiedzieć się więcej, wyjaśnić wątpliwości, podzielić się emocjami i wrażeniami na temat nierówności płci.
            W ramach TEG odbyły się również dwa spotkania z wolontariuszem, który opowiedział dzieciom i młodzieży o swojej pracy na misjach w Boliwii i Sudanie.

Zaś spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Machem miało na celu poszerzenie wiedzy  o krajach Europy Południowej: Hiszpanii i Rumunii.
            Wszyscy uczniowie zarówno klas młodszych jak i starszych SP i gimnazjum wzięli udział w konkursach plastycznych:
-„Afryka moimi oczami” –klasy młodsze
- „Młodzi ratują świat” – 17 Milenijnych Celów Zrównoważonego Rozwoju – klasy 4-6, 7 SP oraz klasy gimnazjalne
W klasie 3b SP zorganizowany został quiz wiedzy o tematyce globalnej, na którym małe dzieci wykazały ogromną wiedzę o świecie.
W czasie trwania TEG Szkolne Koło Wolontariatu  zorganizowało szereg akcji niesienia bezinteresownej pomocy „Dzień Pluszowego Misia”, „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, „Góra grosza”, a w trosce o środowisko naturalne zorganizowano akcję zbiórki zużytych baterii.
Podsumowaniem było zaprezentowanie ciekawych scenek, filmików, wierszy, piosenek oraz multimedialnych prezentacji, które zostały przygotowane przez uczniów w czasie trwania TEG. Wręczono dyplomy i nagrody dla klas:
IIIb– za zajęcie I miejsca w kategorii klas starszych w konkursie Milenijne Cele Rozwoju „Młodzi ratują świat”,
Vb SP – za zajęcie I miejsca w kategorii klas młodszych w konkursie Milenijne Cele Rozwoju „Młodzi ratują świat”,
IIc G i IVc SP -  wyróżnienie w wyżej wymienionym konkursie
VII –wyróżnienie za udział dla całej klasy i ciekawą formę prezentacji problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza
IIIb SP- nagrody w konkursie „Afryka moimi oczami” otrzymały Anastazja Kowalska, Gabriel Smolak, Jakub Pietrak.