Logopedia 20.11.2015

Logopedia

Kilka cennych uwag

Wspieranie rozwoju mowy i języka u dziecka

Rady dla rodziców (opiekunów):

• Rozmawiajcie, prowadźcie z dzieckiem stały dialog wg zasady „ Nie mów do dziecka, ale rozmawiaj z nim”.
  • Zachęcajcie dziecko do opowiadania np.  o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, w szkole, na spacerze.
  • Proście dziecko o opis – nie tylko obrazka, ale prawdziwego jabłka, pieska, itp.
  • Akceptujcie każdą wypowiedź dziecka.
  • Powtarzajcie głoski, sylaby, wyrazy i zdania tak, aby dziecko obserwowało was w czasie mówienia.
  • Starajcie się, aby dziecko mówiło głośno, powoli i wyraźnie.
  • Odpowiadajcie na każde pytanie dziecka.
  • Pozwólcie dziecku robić miny przed lustrem – ćwicząc język, wargi i żuchwę.
  • Spróbujcie masować dziecku policzki, brodę, wargi.
  • Zwracajcie uwagę na prawidłowe oddychanie (wdech nosem i wydech ustami).
  • Czytajcie dziecku krótkie wierszyki, rymowanki i powtarzajcie je z nim.

Aby terapia logopedyczna przyniosła pozytywne efekty, konieczna jest współpraca logopedy i rodziców (opiekunów ) dziecka.

Rezultat terapii zależy w bardzo dużym stopniu od systematycznych ćwiczeń w domu (najlepiej ćwiczyć codziennie ok. 10 – 15 min.)

APEL DZIECKA

Mamo! Tato!

Tak wiele robicie dla mnie. Wiem, że mnie kochacie. Czy wiecie jednak, że dla mojego harmonijnego rozwoju potrzebna jest mi także umiejętność poprawnego posługiwania się mową? A zatem?

1. Zróbcie wszystko bym mówił poprawnie, nie chcę by śmiały się ze mnie inne dzieci.
  2. Bądźcie cierpliwi, gdy coś mi się nie udaje, nie zniechęcajcie się.
  3. Ćwiczcie ze mną – systematycznie, niezbyt długo, ale powtarzając wielokrotnie zadany przez logopedę materiał, urozmaicajcie mi ćwiczenia zabawą,
  4. Przygotowujcie ze mną zadany materiał ćwiczeniowy.
  5. Nie dajcie się nabrać, gdy próbuję się ‘wymigać’ od ćwiczeń swoimi  wykrętami – bądźcie konsekwentni.
  6. Nie przerywajcie rozpoczętej terapii – pomóżcie, bym mówił poprawnie.

Wasza córka

Wasz syn

Informacja

Jeśli Rodzice (Opiekunowie) chcą wspierać  w rozwoju swoje dziecko, uzyskać poradę, skonsultować się zapraszam we wtorki od 15.50 do 16.15.

Iwona Jabłońska