Wędrujemy po mapie świata 2018 27.03.2018

Wędrujemy po mapie świata 2018

IX EDYCJA KONKURSU

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki odbyła się IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Wędrujemy po mapie świata” o zasięgu wojewódzkim dla Gimnazjalistów. Tegoroczna edycja została objęta  Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty – Pani Teresy Misiuk i Honorowym Patronatem  Prezydenta Miasta Lublin – Pana Krzysztofa Żuka.

Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia  370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego.. Z naszego gimnazjum do konkursu przystapiło 9  uczniów:

1. Kamil Chudy z kl. IIC

2. Radosław Bogusz z kl. IIC

3. Izabela Kostyła z kl. IIC

4. Aleksandra Podstawka z kl. IIB

5. Patrycja Kubacka z kl. IIB

6. Julia Nakonieczna z kl. IIB

7. Zuzanna Jabłońska z kl. IIIC

8. Paulina Kosior z kl. IIIC

9. Łukasz Woźniak z kl. IIIC

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie.
W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi, uzupełnianie luk itp., przyporządkowania, wyboru poprawnej odpowiedzi. W teście znajdowały się również mapki konturowe.

Zadania w pierwszej części dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych, związanych z mapą (np. skala mapy, kartograficzne metody przedstawiania zjawisk na mapach, współrzędne geograficzne, kierunki na mapie itp.) W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać lokalizację pasm górskich na mapie Europy, lokalizację wybranych miast i państw. Ponadto uczestnicy konkursu przyporządkowywali kontynenty do wybranych rzek. Musieli wykazać się znajomością stolic wybranych państw. Mieli również za zadanie rozpoznać państwa na podstawie ich konturów (kształtu) itp.

W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z rejsu tankowca, przewożącego gaz ziemny z platformy wydobywczej u wybrzeży Norwegii do Korei Południowej - Morską Drogą Północną.

Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się mapami należą do najważniejszych w nauczaniu geografii.Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia  wiedzę uczniów z tego zakresu a także kształtuje elementy zdrowej rywalizacji.

Każdy gimnazjalista, który przybył do XXI LO im. św. St. Kostki w Lublinie w dniu 3 marca miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole wśród nowych koleżanek i kolegów.

Tytuł laureata otrzymuje uczeń, który uzyskał 90% możliwych do uzyskania punktów, zaś wyróżnienie za 75% poprawnych rozwiązań.

Agnieszka Nowak

Wędrując po mapie świata