Trudności jakie napotyka młodzież we współczesnym świecie 30.10.2015

Trudności jakie napotyka młodzież we współczesnym świecie

prelekcja podczas wyjazdu integracyjnego

15 października tego roku podczas wyjazdu integracyjnego klas pierwszych z naszego gimnazjum do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu nasza Pani psycholog Agnieszka Stępniak-Łuczywek wygłosiła prelekcję na temat: "Trudności jakie napotyka młodzież we współczesnym świecie". Najpierw uczniowie odpowiedzieli na dwa pytania - jakie trudności spotykają młodzież w naszym kraju i jakie oni osobiście mają obecnie kłopoty.

Okazało się, że najwięcej problemów nasi gimnazjaliści widzą w uzależnieniu młodzieży od komputera, gier i telefonów (32 osoby), w uzależnieniach od papierosów, alkoholu, dopalaczy i narkotyków (31). Nasi uczniowie zauważają, że młodzi mają problemy w kontaktach z rówieśnikami, często dochodzi do przemocy fizycznej (15). Mówią też o tym, że mają problemy ze sobą - z brakiem akceptacji i brakiem wiary w siebie (5). Wspominają też o problemach z nauką i trudnościach w funkcjonowaniu w grupie (5), mówią także o braku zrozumienia przez ludzi dorosłych - nauczycieli i rodziców. Na pytanie jakie problemy dotykają ich bezpośrednio nasi uczniowie odpowiedzieli, że mają problemy z dogadaniem się z kolegami i koleżankami (5 osób), problemy z nauką, lenistwem i złymi ocenami w szkole, konfliktami z nauczycielami (9), problemy z poprawnym zachowaniem się (2). Pojedyncze osoby wspominały o problemach rodzinnych, zdrowotnych, brakiem akceptacji siebie. Wyniki tej krótkiej ankiety będą punktem wyjścia do dalszej pracy profilaktyczno-terapeutycznej z naszymi uczniami.