Czas wolny 22.11.2015

Czas wolny

Informacje od pani psycholog

Czas wolny można natomiast wykorzystać na wiele sposobów.
I spędzić go bardziej pożytecznie i aktywnie.

Obecne młode pokolenie ma o wiele większy wybór obiektów wypoczynkowych niż poprzednie. Często ogranicza jednak swoją aktywność do gier, Internetu, komputera i telewizji. Wielu lekarzy jest tym faktem zaniepokojonych. Długie siedzenie przed telewizorem czy komputerem może prowadzić bowiem do problemów ze wzrokiem i kręgosłupem.
 Telewizja czy Internet może wprawdzie pełnić pożyteczną rolę. Jest źródłem cennej wiedzy o świecie. Informuje o wydarzeniach lokalnych i światowych. To zwiększa dociekliwość młodych ludzi i zachęca do zainteresowania się regionalnymi i międzynarodowymi problemami. Niemniej młodzież dużo częściej wybiera reality show i rozrywkę zamiast programów informacyjnych. Co sprowadza się do skupiania uwagi na cudzym życiu, a nie swoim.
Wielu młodych ludzi marnuje zatem swój cenny czas. Inni wydają się być nieco bardziej aktywni. Jednak spędzają godziny w centrach handlowych lub kawiarniach obserwując innych ludzi lub rozmawiając z przyjaciółmi. Nie ma w tym nic złego. Niemniej nie przynosi to również żadnego pożytku. Istnieje natomiast wiele działań mających pozytywne skutki w perspektywie wartości fizycznych, społecznych i edukacyjnych.
 Dobrą alternatywą są spacery i jogging. Poprawiają siłę fizyczną i dają możliwość obserwacji przyrody. Ponadto, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu wzbogaca życie społeczne. Zamiast gier komputerowych można uprawiać jakiś sport. Pływanie, piłka nożna czy koszykówka dają mnóstwo frajdy, a także możliwość sprawdzenia siebie. Dobrym sposobem na relaks jest również nauka malowania lub gry na instrumencie muzycznym. Można się także dobrze bawić i zarazem uczyć czytając książki.

Czy masz jakąś pasję? O niektórych korzyściach wynikających z posiadania hobby

Ogromny wysiłek, praca, której końca nie widać, intensywne oszczędzanie. Czy czynności te mogą kojarzyć się z przyjemnością? Owszem. Pod warunkiem, że wykonujemy je po to, by realizować swoje hobby.
Zapamiętujemy się w klasyfikowaniu i niekończącym się opisywaniu znaczków w naszych zbiorach, spędzamy całe dnie i noce na surfowaniu po Internecie, potrafimy być ortodoksyjnie wręcz oszczędni, aby uzbierać fundusze na kolejny w tym roku wypad na narty. Żaden z obowiązków, nawet ten najprzyjemniejszy, nie jest w stanie wywołać w nas tyle samozaparcia i wolnej woli, aby dać z siebie wszystko i być bezkonkurencyjnie najlepszym w danej dziedzinie. I to nie z powodu chęci współzawodniczenia czy walki, ale z wewnętrznej potrzeby.
Właściwie trudno wskazać jakąś wadę posiadania hobby. Jedyną, jaka przychodzi do głowy, jest możliwość zaniedbywania obowiązków czy nawet własnego zdrowia na rzecz tego, co ulubione. Zdarza się, że angażując się w coś całym sobą, tracimy poczucie rzeczywistości i zapominamy o posiłkach czy naturalnej potrzebie odpoczynku. Zakładając jednak, że podchodzimy do naszej pasji z rozsądkiem oraz że jest ona nieszkodliwa dla nas samych i otoczenia, trudno nie docenić zalet posiadania hobby.

Korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Posiadanie hobby stwarza psychiczne poczucie komfortu. Budująca jest już sama świadomość, że istnieje aktywność, którą wybieramy osobiście, bez przymusu i która daje poczucie satysfakcji. Realizując się w naszych pasjach, mamy szansę bycia w czymś ekspertem. W ten sposób asystentka w dziale księgowości staje się znawcą w dziedzinie projektowania mody (całe wieczory spędza na pielęgnowaniu swojej pasji), a magazynier okazuje się profesjonalnym fotografem.
Dobra kondycja psychiczna to nie wszystko; w poradnikach medycznych mówi się często o posiadaniu hobby jako remedium na wiele dolegliwości. Wiadomo: nie ma nic gorszego niż bezczynność i obojętność.I nie chodzi tu tylko o hobby, które wiązałoby się ze wzmożoną aktywnością fizyczną, ale o każde inne, pozwalające zapomnieć o trudach codzienności, wyzwalające w człowieku pozytywne reakcje i emocje.

Korzyści dla naszego wizerunku w oczach innych

Ci, którzy posiadają hobby, łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że przebywają w towarzystwie osób o podobnych upodobaniach (więc statystycznie mają większą możliwość zawierania nowych znajomości). Wspólne zainteresowania znacząco ułatwiają przełamanie pierwszych lodów. Stajemy się w ten sposób interesujący nie tylko dla ludzi o podobnych pasjach. Człowiek posiadający hobby wydaje się innym wyrazisty, określony. To właśnie pasja charakteryzuje go natychmiastowo i najpełniej. Sprawia też, że wydaje się on warty poznania. Przeczuwamy bowiem, że ktoś, kto może się bezinteresownie i maksymalnie poświęcić jakiejś dziedzinie, jest także bezinteresownyi szczery w kontaktach międzyludzkich.

Korzyści dla samorozwoju

Fakt, że hobbysta stwarza sobie dodatkowe możliwości rozwoju intelektualnego, jest niepodważalny. Bez przymusu, chętnie i cyklicznie pogłębia wiedzę w dziedzinie, która go interesuje. Wiadomości zdobyte w trakcie rozwijania zainteresowań niejednokrotnie może wykorzystać także w pracy zawodowej.
           Mając pasję, uczymy się, jak dochodzić do interesujących nas informacji. Samodzielnie przecież prowadzimy wszelkie badania, poszukiwania, weryfikujemy literaturę napisaną na dany temat, sami wypracowujemy najlepsze metody pogłębiania swojej wiedzy. Jednym słowem – tworzymy doskonały warsztat metodyczny, który możemy wykorzystać w innych dziedzinach, także tych związanych z naszymi obowiązkami. Hobby rozwija ponadto człowieka emocjonalnie i uczy poświęcania swojego czasu, energii i zapału bez oczekiwania wymiernej nagrody.

psycholog szkolny Agnieszka Stępniak-Łuczywek