Pierszy Dzień Wiosny i edukacja globalna 05.05.2019

Pierszy Dzień Wiosny i edukacja globalna

Świadomy konsument - zdrowy człowiek - zdrowa Ziemia

Jak co roku, z okazji Dnia Ziemi i Dnia Wiosny, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Garbowie podejmują działania, których celem jest promowanie postaw proekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji edukacji globalnej był konsumpcyjny model życia i eksploatacja zasobów naturalnych oraz ponowne wykorzystanie odpadów.

Działania nasze odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych. Najmłodszych uczestników w  tematykę recyklingu wprowadził mieszkaniec planety Zorgot- bohater książki pt. Przygody Zoga.  Uczniowie zainspirowaniwysłuchanym tekstem mieli za zadanie praktycznie przećwiczyć umiejętność segregacji śmieci a doskonale wiemy, że nawet dorosłym sprawia to problemy.  Kolejnym krokiem było przygotowanie plakatów informujących nie tylko o tym jak segregować odpady, ale co powstaje z odzyskanych w ten sposób materiałów.

Uczniowie klas starszych w różnych źródłach samodzielnie wyszukiwali informacje na temat globalnych problemów. Wspólnie oglądaliśmy filmy edukacyjne: „Historia rzeczy”, „Elektroniczne śmietnisko”, prezentacje na temat niebezpiecznych odpadów. Czytaliśmy ciekawe artykuły na temat zanieczyszczenia oceanów. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy poruszyli kwestię zanieczyszczeń w gminie Garbów przeprowadzając wywiad z v-ce wójtem gminy Garbów

p. Małgorzatą Sanalutą.

Podczas warsztatów pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli uczniowie wykonali plakaty, mapy mentalne, analizowali tekst pt. „ Zanim poprosisz o jednorazówkę”. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane i omówione podczas spotkań podsumowujących projekt. Mogliśmy usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących właściwej segregacji odpadów i ich wykorzystania. Powstałe prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkoły tak, aby zdobyta wiedza pozostała z nami na dłużej.

Obchodzony w szkołach Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by ludzie pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Ten czas, ekologicznej refleksji,  ma nakłonić nas do dbałości o Ziemię oraz uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

Szkolni liderzy Edukacji Globalnej dziękują serdecznie wszystkim uczniom i wychowawcom za zaangażowanie w realizację projektu. Specjalne podziękowania kierujemy do pań Agnieszki Nakoniecznej i Joanny Grabarz-Sochal, które wspierały nas w przygotowaniach.

A. Nowak i A. Zając