Garbowską szkołą się szczycimy 14.09.2015

Garbowską szkołą się szczycimy

Jubileusz 155-lecia szkoły w Garbowie

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej nauczycieli i organizatorów tajnego nauczania Walerii i Władysława Wachów w ramach obchodów  Jubileuszu 155- lecia Szkoły w Garbowie

Garbów 13 września 2015 r.

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Lubelskiego - Sławomir Sosnowski

Lubelski Kurator Oświaty- Krzysztof Babisz

Patronat medialny: Radio Lublin, Głos Garbowa

W niedzielę 13 września około godziny 10 przed budynkiem Zespołu Szkół w Garbowie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice, następnie ruszyli w uporządkowanym szyku ze sztandarami szkół do parafialnego kościoła. W skupieniu i powadze uczestniczyli we mszy świętej w intencji nauczycieli      organizatorów tajnego nauczania oraz uczniów tajnych kompletów.

Po mszy św. społeczność szkolna, zaproszeni goście  i mieszkańcy udali się ze sztandarami przy akompaniamencie Garbowskiej Orkiestry Dętej pod budynek „Starej Szkoły” gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli – organizatorów tajnego nauczania, wychowawców wielu pokoleń Garbowian -Walerię i Władysława Wachów. Aktu tego dokonali: wójt gminy Garbów Kazimierz Firlej, Pan Bogusław Wach- syn, Teresa Wach- córka Państwa Wachów a poświęcił tablicę ks. prof. Marian Stasiak- uczeń Państwa Wachów.

Na dalszą część obchodów Jubileuszu udano się do budynku Zespołu Szkół , gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca 16 nauczycieli, którzy z narażeniem życia uczyli ojców naszych mowy. Byli to: Władysław Wach, Waleria Wach, Marian Gietko, Stanisława Gietko, Władysław Jurak, Petronela Kisielewicz, Władysław Jędrejek, Helena Tracz, Antonina Filipowicz, Henryk Łazarewicz, Genowefa Mazur, Bolesław Jarmiński, ksiądz Andrzej Chlastawa, Jan Słomak, Julia Skórska, ksiądz Wojciech Sikora, Stanisław Słomak i Urszula Wec.

Po tej uroczystej chwili licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy Garbowszczyzny obejrzeli spektakl w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Garbowie, którego scenariusz napisała nauczycielka Lucyna Żak na podstawie kroniki szkolnej prowadzonej przez pana Władysława Wacha. Myślą przewodnią przedstawienia były słowa J. Słowackiego: „Niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec...”

Część artystyczna zakończona została oddaniem czci i  hołdu zmarłym nauczycielom  organizatorom  tajnego nauczania oraz Ich uczniom.

Kolejnym punktem uroczystości było zaprezentowanie i wręczenie wszystkim zgromadzonym nowej publikacji o tajnym nauczaniu w Garbowie zatytułowanej „Garbowską szkołą się szczycimy. Tajne nauczanie w Garbowie” opracowanej przez nauczycielki Garbowskiej szkoły Bożenę Tuszyńską- Firlej i Iwonę Woźniak,  która zawiera przesłanie dla przyszłych pokoleń: „Nieście marzenia przez lata po kraju i w rzeczywistość wcielajcie, lecz o tych co już powrotu nie mają, zaklinam- pamiętajcie!”

Wiele wzruszeń, a nawet łez wywołało spotkanie uczniów i członków rodzin nauczycieli tajnych kompletów którzy przyjechali do Garbowa z całej Polski. „Spotkaniu po latach” towarzyszyła sentymentalna podróż podczas oglądania wystawy starej fotografii i dokumentów z czasów II wojny światowej.