Dzień Świętego Patryka 30.03.2015

Dzień Świętego Patryka

Relacja z uroczystości szkolnej

W naszej szkole, jak co roku, odbyła się lekcja poszerzająca wiedzę o krajach anglojęzycznych. W związku ze świętem patrona Irlandii Południowej, którym jest Święty Patryk, nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat samego kraju i jego patrona, jak również na temat zwyczajów oraz tradycji związanych z obchodzeniem tego święta.

Z prezentacji w formie wiadomości BBC News dowiedzieliśmy się, kiedy i w jaki sposób Irlandczycy (a wraz z nimi wiele innych krajów) świętują dzień swojego patrona: „St.Patrick’s day is celebrated all over the world on 17th of March. Patrick is a patron saint of Ireland, but celebrations are popular in many other countries. People dress in green, paint their faces in green, white and orange and even drinks and rivers are getting green this day.”

Naszemu reporterowi wywiadu udzielił sam Święty Patryk, który opowiedział o sobie oraz o tym, jak tłumaczył dogmat Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny, która teraz jest symbolem Irlandii.

Słuchaliśmy tradycyjnej muzyki irlandzkiej, a także oglądaliśmy pokaz tańca irlandzkiego. Poznaliśmy typowe dla Irlandii dyscypliny sportu oraz pogodę, która jak się okazało, dostosowała się do aktualnych wydarzeń: na mapie pogody pojawiły się tęcze oraz garnki ze złotem – tradycyjne symbole Dnia Świętego Patryka.

Mam nadzieję, że ta nietypowa lekcja języka angielskiego nie tylko poszerzyła wiedzę uczniów na temat tradycji i kultury Irlandii, ale również zachęciła do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu języka angielskiego.

Przy okazji tego spotkania rozstrzygnięty został Konkurs na kartkę walentynkową z życzeniami w języku angielskim. Zwycięzcą konkursu został Adrian Król uczeń klasy Ic, przyznano też wyróżnienia dla: Klaudii Pikul z klasy Ia, Dominiki Kanadys z klasy Ia, Eryka Deca z klasy Ic oraz Radosława Maja z klasy Ic. Zwycięzcy otrzymali upominki. Gratulujemy!!!

Paulina Sowa - nauczyciel języka angielskiego

Św. Patryk w naszej szkole