Propozycje zajęć dla dzieci przedszkolnych 04.04.2020

Propozycje zajęć dla dzieci przedszkolnych

dzieci oddziału przedszkolnego.

Święta Wielkanocne mają swoje tradycję, powinniśmy je pielęgnować. W związku z tym przesyłam propozycje zajęć dla dzieci przedszkolnych:

1. Hodowla rzeżuchy lub owsa

Jeżeli macie Państwo w domu nasiona rzeżuchy lub owsa, to proszę , by dziecko wyhodowało roślinkę. Należy przygotować pojemnik np. po jogurcie, serku (pamiętać o wycięciu otworu w dnie), dać dziecku ziemię, żeby napełniło go, następnie posiać owies i podlać. Alternatywą może być położenie warstwy waty na dowolnej podstawce, zwilżenie jej watą i posypanie nasionami rzeżuchy. Najistotniejsze jest, by dziecko samo to wykonało, obserwowało codziennie co dzieje się z nasionkami. Można zrobić mini kalendarz i narysować, jak przebiegał wzrost roślinki.

1. Wielkanocna baranek lub kurczątko

Do wykonania tej pracy potrzebna jest biała lub żółta bibuła. papier kolorowy lub kolorowe gazety, z których należy wyciąć potrzebne kolory, klej, nożyce, patyczek, kawałek tekturki (np. okładka z bloku). Z tekturki wycinamy  podwójnie kształt baranka/ kurczaczka  Następnie, jeśli robimy baranka to kontur wypełniamy kulkami  z białej bibuły, a jeśli kurczątko, to paseczkami z żółtej bibuły ( z jednej strony pasek nadcinamy, tak jak robimy trawę). następnie doklejamy wycięte oczy/ nos/dzióbek. Sklejamy obydwie części, umieszczając pomiędzy nimi patyczek. Taką ozdobę możemy umieścić w wyhodowanej roślince i stroik wielkanocny gotowy.

1. Rysunek inspirowany utworem poetyckim.

Proszę, by Rodzice przeczytali dziecku wiersz ( podaję poniżej,  jeżeli jakiś wyraz jest dla dziecka niezrozumiały proszę o wyjaśnienie), króciutko porozmawiali na temat jego treści, a potem dziecko niech namaluje to, o czym był wiersz.

Nasz stół wielkanocny

haftowany w kwiaty.

W borówkowej zieleni

listeczków skrzydlatych

lukrowana baba

rozpycha się na nim,

a przy babie –

mazurek w owoce przybrany.

Na stole pisanki

tęczą malowane.

Wśród zieleni trawy –

cukrowy baranek.

Bazie w wazoniku,

ciasta i wędliny.

WIELKANOC – i wielkie

spotkanie rodziny.

1. Pisanki – dekoracja

Dziecko może namalować na kolorowych lub białych kartkach pisanki, (najmniej 2), potem należy je wyciąć i przykleić do spinaczy. Gotowe prace zawiesić np. na firance lub gałązkach umieszczonych w wazonie.

Wszelkie formy działań, zabaw są mile widziane. Życzę przyjemnej pracy            i zadowolenia zarówno Rodzicom, jak i dzieciom.

Iwona Jabłońska