Teatr kamishibai na lekcjach języka polskiego 13.06.2019

Innowacja pedagogiczna

Teatr kamishibai na lekcjach języka polskiego

Innowacja pedagogiczna

Teatr kamishibai – technika opowiadania wywodząca się z Japonii, papierowy teatr obrazkowy nazywany popularnie magiczną skrzynką, to. Nazwa wywodzi się od japońskich słów KAMI –papier, SHIBAI-teatr. Mimo dalekowschodnich źródeł ta forma teatru jest obecnie coraz popularniejsza w krajach Europy Zachodniej, w Polsce zaś jeszcze mało znana. Kamishibai można porównać do książki większego formatu, składającej się z  tekstu i   ilustrowanych kart. To właśnie one wypełniają okno drewnianego teatrzyku otwierającego się na widza. Przesuwającym się ilustracjom towarzyszy głośne czytanie zredagowanego tekstu. Opowiadana historia wypełnia całą przestrzeń tu i teraz… rozpoczyna się magiczny seans Kamishibai!

W roku szkolnym 2018/2019  zaproponowałam wprowadzenie innowacji pedagogicznej, którą miał być teatr pochodzący z Japonii. Pomysł spodobał się uczniom i omawianie każdej lektury wiążemy z tym rodzajem teatru. Uczniowie musieli zaakceptować ważną zasadę, bowiem Kamishibai to nie teatr, w którym aktor  jest osobą pierwszoplanową, ale opowiadana historia tworząca więź z publicznością.

Po rocznej pracy mogę stwierdzić, że dla moich uczniów tworzenie opowiadań na podstawie poznanych tekstów literackich, bądź wymyślanie autorskich opowieści nie jest problemem, ale przyjemnością. Moi podopieczni z niecierpliwością wyczekują kolejnych seansów, a ja mam ogromną satysfakcję z bycia widzem.

Przygotowywanie przedstawienia wiąże się z ogromnym zaangażowaniem wszystkich jego uczestników. Uczniowie działają w grupach zadaniowych, uwielbiają opowiadać o przygodach bohaterów, wymyślać własne historie, kochają działać. Często spektakle przygotowywane są metodą projektu.

Zadaniem całej grupy jest przygotowanie opowiadania , które następnie zostaje podzielone na fragmenty. Do każdego z nich uczniowie przygotowują ilustracje, a następnie dzielą się rolami.

Ta praca daje satysfakcję wszystkim, zarówno nauczycielowi, jak i uczniom. Każdy z moich podopiecznych może wykazać się różnymi uzdolnieniami- każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A na końcu wszyscy stajemy się widzami- wspaniałe przeżycie.

Lucyna Żak