r. Imieniny:  A A A
 
My z niego wszyscy... 29.09.2014

My z niego wszyscy...

Apel z okazji 75 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

„My z niego wszyscy…”

W  odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego  Związku  Żołnierzy Armii Krajowej oraz  Ministerstwa Edukacji Narodowej 26 września, w przeddzień  75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego uczniowie klasy II b pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali apel pod hasłem „My z niego wszyscy…”. Mając na uwadze, że obecnie w gimnazjum znajomość historii kończy się na I wojnie światowej, stanęli przed trudnym zadaniem wyjaśnienia kolegom i koleżankom czym było Polskie Państwo Podziemne. 

 

Następnie młodzież i nauczyciele obejrzeli film pt. „Polskie Państwo Podziemne” produkcji Fundacji Filmowej Armii Krajowej.

                                        Film ten, to relacja dokumentalna o kształtowaniu, losach i ludziach tworzących struktury Polskiego Państwa Podziemnego. O tym jak funkcjonował podziemny system ratowania ludzi i dóbr kultury, oświata, opieka społeczna, sądownictwo, administracja – o planach odbudowy i dramatycznych, także po wojnie losach działaczy podziemia. Film ukazuje, że Państwo to było fenomenem na skalę światową. W 1944 r. podjęło otwartą walkę z okupantem w ramach akcji   „Burza”. Jego niezaprzeczalnym  sukcesem było też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, które pozwoliły przetrwać czas komunistycznej dyktatury.

Historię Polskiego Państwa Podziemnego, którego struktury rozpoczęto tworzyć już 27 września 1939r. przybliżyły gazetki ścienne wykonane przez  uczniów na korytarzu i w pracowni historycznej.

Dla uczczenia tej rocznicy  na budynku szkoły zostały wywieszone flagi narodowe, a namalowana na plakacie i wpięta w kołnierzyk kotwica -  symbol Polski Walczącej przypominała o wielkim dziele i ideałach naszych rodaków w czasie II wojny światowej.

 

           

      

« Powrót

Wszystkie informacje, które chcecie Państwo zamieścić na stronie prosimy przesyłać na adres: stronaszkoly@garbow.pl
Administrator strony: Agnieszka Opolska

© Zespół Szkół w Garbowie
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja: SULIMO