Garbowska Szkoła w hołdzie Niepodległej 26.11.2018

Garbowska Szkoła w hołdzie Niepodległej

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole jak w całej Polsce miały niezwykle uroczysty charakter.
Od września towarzyszy nam na holu szkoły wystawa starej fotografii  „Garbów w hołdzie Niepodległej”.
9 listopada o godzinie 11.11 przed budynkiem szkoły cała szkolna społeczność odśpiewała Hymn Polski po czym ulicami Garbowa przeszedł Marsz Niepodległości pod hasłem „W hołdzie niepodległej”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły,  nauczyciele, byli z nami także rodzice, dziadkowie i absolwenci. Swoją obecnością zaszczycili nas także zaproszeni goście: wójt Kazimierz Firlej, zastępca wójta p. Małgorzata Sanaluta, przewodnicząca dotychczasowej Rady Gminy p. Katarzyna Chabros, radni  Gminy  Garbów obecnej kadencji jak również przyszłej oraz pracownicy Urzędu Gminy.  W hołdzie zasłużonym dla niepodległości Polski, w miejscach pamięci  usytuowanych w naszej miejscowości zostały złożone biało- czerwone kwiaty oraz zapalone znicze. Uczniowie klasy III gimnazjalnej pod kierunkiem wychowawczyni Pani Agnieszki Nowak  zaprezentowali  wydarzenia związane z naszą garbowską 100 letnią historią niepodległości.  Pamiętaliśmy o pomordowanych w Katyniu, aspirancie  policji Czesławie Jędrejku, kosynierach Tadeusza Kościuszki, rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańcach Garbowa, nauczycielach tajnego nauczania Walerii i Władysławie Wachach, Lotnikach z Ziemi Garbowskiej, pierwszym Wojewodzie Lubelskim Witalisie Moskalewskim i pośle na Sejm Józefie Nakoniecznym, rzeźbiarce Laurze Trzcińskiej- Kamińskiej.

„W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ”

Pod takim hasłem uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań: Lucyny Żak, Bożeny Tuszyńskiej- Firlej, Marty Pietraś z pomocą Agnieszki Nowak, Anny Bukowskiej, Joanny Grabarz-Sochal przygotowali i zaprezentowali społeczności lokalnej w dniu 11 listopada 2018  program artystyczny z  tańcem, śpiewem, tekstami literackimi, poezją  i pieśniami patriotycznymi. Uczniowie, ubrani w stroje z epoki, na tle prezentacji multimedialnej, przedstawiali scenki z życia naszego narodu, ukazujące wydarzenia sprzed 100, jak i te nam bliższe z ostatnich lat. Teksty przeplatane śpiewem i tańcem mówiły o rozbiorach Polski, odzyskaniu niepodległości  w 1918 roku, o I i II wojnie światowej, czasach PRL, „Solidarności”, papieżu Polaku Janie Pawle II.  Młodzi artyści za swój przepiękny występ otrzymali gromkie brawa od publiczności. Dodatkowy klimat i uroczysty nastrój podkreślała piękna scenografia i okolicznościowa wystawa na 100 lecie Niepodległej oraz wystawa obrazów historycznych malarki pani Krystyny Zlot.
Po nabożeństwie w kościele parafialnym uczestnicy w tym uczniowie Garbowskiej szkoły z nauczycielami i rodzicami w barwnym korowodzie z emblematami narodowymi, w towarzystwie orkiestry dętej przemaszerowali przed Dom Strażaka. Tam odbyło się uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz odsłonięcie Kamienia Upamiętniającego 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Na kamieniu wykuto polskie godło, daty: 1918 – 2018 iokolicznościowy napis:  ” WDZIĘCZNI ZA BEZCENNY DAR NIEPODLEGŁEJ OJCZYZNY” Mieszkańcy Gminy Garbów. Pomnik  odsłonili przedstawicieli społeczności gminnej: wójt gminy Kazimierz Firlej, przewodnicząca VII kadencji Rady Gminy Katarzyna Chabros, prezes OSP Hieronim Chabros, przedstawiciel kombatantów Tadeusz Szopa a także  uczennica szkoły w Garbowie Anna Wójcik,  a pobłogosławił ks. proboszcz Zenon Małyszek.

PAMIĘTAMY O POLEGŁYCH  ŻOŁNIERZACH
Po akademii uczestnicy Święta Narodowego, z pocztami sztandarowymi, orkiestrą, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem z 1928 roku na Cmentarzu Wojennym w Garbowie i na Cmentarzu Legionistów w Jastkowie.
Tegoroczna uroczystość była wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i dumy z przynależności narodowej.
Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości serdecznie dziękuję.

Dyrektor szkoły Nina Bartoszcze- Wylaź

GARBOWSKA SZKOŁA W HOŁDZIE NIEPODLEGŁEJ